

Nils och Kerstin gifte sig 1717-09-15 i Viby.
Kerstin var tidigare gift med
Pehr Persson (HE082.1) med vilken hon hade några döttrar som anges som styvbarn till Nils i första husförhöret på 1700-talet.
(I detta husförhör anges Nils felaktigt vara född 1683).
På samma plats i husförhöret finns också en "Kerstin Nilsdotter far[mor?]" med dödsdatum "1722 3/7"
som sen i dödsboken (på datumet 7/3) identifieras som "Sal Per Günnars änka och Nils Perssons i Wiby moder".
Den närmaste av Nils släktingar med det namnet är hans
faster Kerstin, och från annat håll vet vi att hans tre fastrar gifte sig med tre av bröderna Gunnarsson.
Dottern Brita föddes i Viby, men i husförhöret anges sedan att "hela hushållet flyttat till Odensvi" 1722. Där bosatte de sig i Barksta tillsammans med Kerstins mor, och där föddes sedan de andra barnen.
Enligt ett av husförhören och dödsboken var Nils fjärdingsman. Dödsboken anger att han var det i 16 år. Samma bok säger också att Kerstin och Nils sammanlagt fick 4 barn varav två överlevde honom. Endast ovanstående två har påträffats och inga uppgifter om de andra två är kända.
Kerstin dog någon gång före 1734 - en svårläst rad i dödsboken för november 1732 kan möjligtvis vara hon.
Nils gifte därefter om sig med Cherstin Jonsdotter
(HE081.3-2) och man fortsatte att bo i Barksta med ex-svärmodern som dock dog strax därefter.
Kerstin hade en syster, Karin Engelbrektsdotter, som var gift med Nils bror Erich Nilsson (HE040).
Dottern Brita gifte in sig i Kastena-grenen av släkten.
Vigsel - Arboga landsförs, 1704-31: vol C:1, sid 120 [1716-17] - Nils o Kerstin