Mätta Rasmusdotter
Boplats:
Barn:
• Jonas
 
 
 
• Olof (MB249)
född 1716 ca.
död 1782-11-12
 
• Petter
 
 
 
Allmänt:

Avsaknad av kyrkböcker så här långt tillbaka gör att det inte går att hitta några fakta om Knut och Mätta där. Men i mantalslängderna från början av 1700-talet går det att hitta Knut i Olsnäs, och efter hans död så står hustrun Mätta där istället.
Därefter dyker en person vid namn Nils upp tillsammans med Mätta. Nils försvinner sedan och står som "utflytt" till "Kläppedal". Han verkar dock ha haft Biörnsson som fadersnamn och inte närmare besläktad med Knut och Mätta.
Mätta försvinner sedan, en Lars Biörnsson (bror till Nils?) dyker upp, och sedan på 1740-talet finns här Jonas, Olof och Petter, alla med fadersnamnet Knutsson. Senare på 1750-talet kallas alla tre Måneskiöld.

Släkten Måneskiöld var en dansk/norsk adelssläkt med ursprung från Halland (som ju då var danskt). Deras vapensköld syns här till vänster.

l på Tjörns släktforskares webbplats finns en utförlig artikel om släkten Måneskiöld skriven av Anders Ryberg och som utgår från dessa båda personer och sedan går bakåt i tiden. Den mesta av informationen om den här familjen, såsom platser och årtal samt uppgifter om deras förfäder, är därför hämtad från denna artikel.

Ryberg anger också att Mätta kom från Aröd och flyttade till Åkervik år 1697 [och hänsvisar till "HL/SR"].
Uppgifter om Mättas föräldrar saknas.

Det finns även en Wikipedia-artikel som redogör för de äldsta delarna av släkten och listar sedan ättlingar framåt, där den här grenen slutar med denna Knut Jörgensson.

Källor:

Senast ändrad: 2025-01-08