Petter Andersson
Född 1782-05-03
Död  1849-04-24 i Asmundared, Kinnarumma församling, Borås kommun
Ålder 66 år 11 månader 21 dagar
Pernilla (Petronella) Andersdotter
Född 1787-10-11
Död  1878-12-30 i Hulu, Kinnarumma församling, Borås kommun
Ålder 91 år 2 månader 19 dagar
Boplats:
Barn:
• Anders [Johan] (AF005)
född 1816-11-08
död 1888-02-05
 
• Maria Christina
född 1821-04-23
 
 
Allmänt:
Det har inte gått att spåra varifrån Petter eller Pernilla kommer. De bodde i Skephults församling när, eller strax efter, sonen Anders föddes, men ingen av dem verkar vara född där. Inte går det heller att hitta någon vigsel mellan dem (eller födelse för sonen Anders) i Skephult eller angränsande församlingar.
Sonens födelsår varierar mellan de tidiga husförhören mellan ibland 1811 och ibland 1816. Det stabiliserar sig sedan på det senare året.

1822 flyttade de till Lilla Hyltenäs under Göllingstorp i Kinnarumma församling där de blev torpare.
Någon gång i början av 1830-talet flyttade de och blev "inhyses" i ett soldattorp i Göllingstorp där de betecknas som "utfattiga", och i slutet av decenniet hamnade de på "socknens slut".
Där är de sedan överstrukna, med en notering att de flyttat till Asmundared i Kinnarumma församling. Peter dör där 1949 av lungsot.

Dottern Maria Christina bodde hela tiden tillsammans med föräldrarna men flyttar till en icke uttydd plats när fadern dör. Pernillas namn förvanskas av någon anledning till Petronella i husförhören och hon dör enligt Sveriges dödsbok 1878 i Hulud (dagens Hulu?). Och i Hulud dyker dottern Maria Christina upp som piga? på det torp där Pernilla/Petronella senare dör. Dottern verkar senare ha gift sig och enligt husförhöret flyttade hon och hennes man till Norge 1892.

Källor:

Senast ändrad: 2024-05-30