Anton Ydron
Född 16**? eller 15**?
Död  1631 i Nürnberg, Bayern, Tyskland
Son till Johan de Idron (BH2443)
Märta Stuart
Född 16** i Hedelunda, Vadsbro församling, Flens kommun
Död  efter 1648
Dotter till Johannes/Hans Stuart och Kerstin Eriksdotter Soop
Boplats:
Barn:
• Michael Anton
född 16**
död 1656
 
• Johan
född 16**
 
 
• Carl (BH610)
född 1630-06-24
död 1685
 
• Brita
född 16**
 
 
Allmänt:
Antons far "kom till Sverige" och deltog i "Ryska kriget" (runt 1610) och 30-åriga kriget (1618-48). Om Anton föddes i Sverige eller utomlands är oklart, men som vuxen ägde Anton (fick sig tilldelat?) "Almö i Barkarö socken och Västmanland samt Lista".

Anton var Öfverste-Löjtnant vid Dals-regementet. Han kommenderade 1631 de franska dragonerna i svensk sold i Nürnberg, och det bar sig inte bättre än att han stupade där.

Anton var först gift med Marta Juhl av en furstlig släkt i Burgund. Hon var mor till de två äldsta sönerna (Johan och Carl anges ha varit halvbröder).

Han var gift en andra gång med Märta ovan och fick med henne barnen Carl och Brita. Märtas far var "General-Mönsterherre" (alt. "Generalkrigskommissarie"), och härstamamde från den gamla skotska ätten Stuart där bl.a. drottning Maria Stuart ingick. I Sverige introducerades den 1625 som nr. 86.

Fadern och Anton tillhörde inte svensk adel, det skedde först för hans söner då ätten Didron introducerades 1649-03-16 i adelsregistret som nr. 440 för alla barnens räkning.

Uppgifter om barnen:
Michael Anton Didron - Kapten. Blev stamfader för en finländsk gren. Utdöd på manssidan 1784.
Johan Didron - "till Schönberg". Kapten vid Södermanlands regemente. Gift med "en Rolfshausen".
Carl Didron - "till Stigen och Ottingåker" i Färgelanda. Kapten vid Nerike och Wermlands regemente. Gift med Agneta Silfversvärd
Brita - Adlad tillsammans med bröderna, men inget annat är känt om henne.

Källor:

Senast ändrad: 2024-08-09